Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов честитао је председнику Националног савета чешке националне мањине Јарославу Хоцу и свим припадницима чешке националне заједнице у Републици Србији, њихов празник, 4. октобар – Дан чешког језика.
Ово је један од пет празника која је утврдио Национални савет чешке националне мањине да би очувао идентитет Чеха у Републици Србији. Њиме се обележава дан када је 2011. године у образовно-васпитни систем Републике Србије уведен изборни наставни предмет „Чешки језик са елементима националне културе“ и одржан први час. Тада је, после 37 година, чешки језик поново почео да се учи у школама Републике Србије. Подршку за увођење и реализацију наведеног предмета чешка заједница је добила од надлежних институција Републике Србије.
Чешки језик, као матерњи језик Чеха, део је идентитета ове националне мањине, њене културе и традиције. Он је у службеној употреби у Белој цркви, где живи већина ове националне заједнице (Бела Црква, Чешко Село, Крушчица и др.). Чеси живе и у околним општинама (место Гај у Општини Ковин, место Велико Средиште и Вршац у Општини Вршац), а делом у Новом Саду, Београду и широм АП Војводине.
Почеци насељавања Чеха на територију Србије били су у првој половини 19. века. Чешки досељеници настанили су се не само на територији Београда, него и у неколико општина Јужног Баната са до данас видљивим чешким утицајем.
Национални савет чешке националне мањине брине о интересима своје заједнице у области културе, образовања, информисања, као и службене употребе језика и писма. Чешка национална мањина је међу најмалобројнијим у Републици Србији и према последњем Попису становништва из 2022. године броји 1.317 људи.
Национални савет чешке националне мањине обележава Дан чешког језика, у сарадњи са школама које су од посебног значаја за образовање у Републици Србији и у којима се учи чешки језик са елементима националне културе.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог и овом приликом истиче да власти у Републици Србији, Аутономној покрајини Војводини и јединицама локалне самоуправе у којима живе припадници националних заједница настављају посвећено да раде на обезбеђивању свих потребних предуслова како би припадници националних мањина у Републици Србији успешно наставили да развијају националне институције и перспективу припадника своје заједнице.
Ministr Žigmanov poblahopřál české národnostní menšině k svátku, Dni českého jazyka
Ministr pro lidská a menšinová práva a sociální dialog ve vládě Republiky Srbsko Tomislav Žigmanov poblahopřál předsedovi Národní rady české národnostní menšiny Jaroslavu Hotzovi a všem příslušníkům českého národnostního společenství v ČR. Srbsko, na jejich svátek, 4. října – Den českého jazyka.
Jde o jeden z pěti svátků stanovených Národní radou české národnostní menšiny za účelem zachování identity Čechů v Republice Srbsko. Jde o den, kdy byl v roce 2011 do vzdělávacího systému Republiky Srbsko zaveden volitelný předmět „Český jazyk s prvky národní kultury“ a proběhla první vyučovací hodina. Poté, po 37 letech, se ve školách Republiky Srbsko opět začal vyučovat český jazyk. Česká komunita získala podporu pro zavedení a realizaci zmíněného předmětu od kompetentních institucí Republiky Srbsko.
Český jazyk jako mateřský jazyk Čechů je součástí identity této národnostní menšiny, její kultury a tradic. Oficiálně se používá v Bela Crkva, kde žije většina této národní komunity (Bela Crkva, Češko Selo, Kruščica atd.). Češi žijí také v okolních obcích (město Gaj v obci Kovin, město Veliko Središte a Vršac v obci Vršac) a částečně v Novém Sadu, Bělehradě a v celé AP Vojvodině.
Počátky českého osídlení na území Srbska byly v první polovině 19. století. Čeští osadníci se usadili nejen na území Bělehradu, ale i v několika obcích Jižního Banátu s dodnes viditelným českým vlivem.
Národnostní rada české národnostní menšiny dbá na zájmy své komunity v oblasti kultury, vzdělávání, informovanosti, ale i úředního užívání jazyka a písma. Česká národnostní menšina je jednou z nejmenších v Republice Srbsko a podle posledního sčítání lidu z roku 2022 čítá 1317 lidí.
Národní rada české národnostní menšiny slaví Den českého jazyka ve spolupráci se školami, které mají mimořádný význam pro vzdělávání v Republice Srbsko a kde se vyučuje český jazyk s prvky národní kultury.
Ministerstvo pro lidská a menšinová práva a sociální dialog při této příležitosti také zdůrazňuje, že orgány Republiky Srbsko, Autonomní provincie Vojvodina a místní samosprávné jednotky, kde žijí příslušníci národnostních společenství, nadále obětavě pracují na zajištění všech nezbytných předpoklady k tomu, aby příslušníci národnostních menšin v Republice Srbsko mohli úspěšně pokračovat v rozvoji národnostních institucí a perspektivy příslušníků své komunity.